Önismeretünk bővítésével mélyen átalakulunk, hozzáférünk belső erőforrásainkhoz, melyeket érettebb, teljesebb élet megteremtésére fordíthatunk.

„A legmélyebb félelmünk nem az, hogy kevesek vagyunk. A legmélyebb félelmünk az, hogy végtelenül erősek vagyunk.
Nem a sötétség, hanem a belőlünk áradó fény az, ami a leginkább megfélemlít minket…
Ha felszabadulunk félelmeink uralma alól, jelenlétünk automatikusan felszabadít másokat is.”

Marianne Williamson

A határok szabadsága

Amikor évtizedekkel ezelőtt először hallottam az egyetemes törvényekről, el voltam ragadtatva.
Végre tudom a titkot, megvannak a támpontok, amik mentén érdemes élni, hogy mindig egyensúly és harmónia vehessen körül. Ezeket a törvényeket ma is irányadónak tartom, ám annak idején a felismeréstől különlegesnek éreztem magam, amibe beleragadtam, a „tudásban” pedig elvesztem.
Ma igyekszem ezeket a törvényeket a maguk természetes módján értelmezni és lassan lépegetve tudatossá válni bennük.
A legáthatóbb számomra a szeretet törvénye, ami azt mondja nekünk, hogy a szeretet elsősorban az adást, az adni tudást jelenti.
Nem anyagi, hanem emberi értelemben.
Adni azt, amit magunkból adni képesek vagyunk a másik embernek; a figyelmünket, az időnket, a türelmünket, a bánatunkat, a jókedvünket.

Miközben olvasgattam a szeretetről egyre többet találkoztam az aktív, cselekvő, tevékeny kifejezésekkel.
Hogy a szeretet nem egy passzív érzelem, hanem nagyon is aktív és tevékeny. A szeretetben helytállunk, ami azt jelenti; cselekvően törődünk annak az életével akit vagy amit szeretünk.
Teszünk és fáradozunk érte. Felelősséget érzünk iránta, azaz figyelünk testi, lelki igényeire, ha kifejezi azt, ha nem. Tiszteletben tartjuk őt. Időt, figyelmet, teret adunk neki, ha arra van szüksége, mert azt szeretnénk, hogy a maga kedvére, a maga ritmusában fejlődhessen és élhesse meg magát.
Nem azért törődünk vele, hogy minket szolgáljon. Egyetlen ember sem lehet eszköze a másik ember céljainak.

Engedem, hogy az olvasottak hassanak rám és elgondolkodom.
Én hogyan szeretek? Mennyire vagyok tudatos rá?

Ebben a mélázásban eszembe jutott egy régi szokásunk, ami elég kellemes emlék az elemezgetéshez és a válaszok kereséséhez.
Jó lehetőség korábbi ösztönös viselkedésemet megfigyelni mai ismereteimmel, és a benne lévő értékeket tudatosítani.
Amikor a gyermekeim óvodások, kisiskolások voltak, időnként rendeztünk trutyizásokat – ők nevezték el így. Akkor csináltuk, amikor a kamrában selejteztem, takarítottam. Abból állt, hogy mindent aminek lejárt a szavatossága, vagy már nagyon-nagyon kevés volt belőle, nem dobtam ki, hanem kitettem az asztal közepére és abból kedvükre kreálhattak valamilyen „ételt”.
Kaptak egy-egy tálat és indulhatott a trutyizás. Mindent összekeverhettek mindennel, ahogy jól esett. Mivel ezek elsősorban száraz összetevők voltak, fűszerek, pelyhek, darák, morzsák, tészták, porok, egyebek – ezért mértékkel került az asztalra valami olyasmi is ami ezeket összetapasztja, hogy igazán trutyizás lehessen a dologból.
Az is előfordult, hogy valami olyat kértek, amit nem készültem kidobni, de nagyon szerették volna. Mert „hű, de nagyon, de nagyon fontos hozzávaló” a tökéletes „étel” elkészítéséhez és csakis attól lesz igazán finom. Hát ezt is megkapták a móka kedvéért, hogy tényleg olyan lehessen az alkotás, amilyet ők szerettek volna, amilyet ők elképzeltek.

Nagyon szerettem nézni ahogy játszottak, csak úgy vitte őket a kreativitás. Nagy kár lett volna szabályokkal, fegyelmezéssel megszakítani a folyamatot.
De ösztönösen meg voltak bennem a határok, keretek és arra figyeltem, hogy ezeken belül maradjanak, hogy tényleg elmélyülhessenek abban amit csinálnak.
Ezeken a spontán trutyizásokon egyáltalán nem számított, hogy utána megint takarítani kell, esetleg még ruhát is mosni, sosem a „rendem” volt fontos, hanem ők.
Szabadon tevékenykedhettek, kiélhették magukat Ezért nem akartak másnap és harmadnap is újra meg újra ilyet játszani.

Utólag ránézve erre a szokásunkra a valódi szeretet szemével, jött pár kérdés és válasz.
Hogyan jönnek a szabályok, korlátok egy ilyen szabad játékhoz? Miért szükséges először ezeket tisztázni magunkban?
Azért érdemes ezekre időt szánni és elgondolkodni, mert felnőtt kapcsolataink, helyzeteink is hasonlóan működnek.

Ahhoz, hogy szabadon tudjuk adni magunkat a gyerekeknek és ők is szabadon élhessék kreativitásukat, kedvükre kibontakozhassanak — amint azt a szeretetről olvastam — szükségesek a keretek.
Ismernünk kell és ha lehet tudatosítani saját tartományunkat amin belül szabadok és kiegyensúlyozottak tudunk maradni.
Itt például a szabályaim valami olyasmik voltak, hogy nem kenegetjük szét amit készítünk, nem megyünk el vele az asztaltól és végképp nem dobálózunk vele. Ezeket nem kell feltétlenül kimondani, rögzíteni, hanem természetes módon megtarthatók – jelenléttel és figyelemmel.
Ebben tud segíteni az önismeret.
Jelen lenni és figyelni leginkább kiegyensúlyozott állapotban tudunk. Ezen állapot eléréséhez van szükség a saját szabályaink, korlátaink ismeretére.
Ezt fontosnak gondolom a szeretet áramoltatásához, másképp könnyen valamely szélsőségben találhatjuk magunkat: szoronghatunk azon, mit nem szeretnénk, hogy megtegyenek a gyerekek a játék alatt, mert menet közben jövünk rá, hogy túl sok a szabályunk, vagy pont arra, hogy nincsenek szabályaink, akkor meg mondjuk a határtalanság okozta károkon bosszankodhatunk.
Gyerekeink pedig mindig a belső, valós állapotunkra reagálnak, hiába próbálunk mást mutatni. Ezért a fenti kilengéseinkből minden lesz, csak szeretet nem.

Segítséget kaphatunk, visszagondolva saját gyermekkorunkra. Felidézhetjük, milyen elismeréseket, milyen figyelmet kaptunk és hol voltak a határok.
Ha ezekben bármilyen szélsőség volt jellemző, ösztönösen mi is vagy azt jelenítjük meg, vagy épp az ellenkezőjét.
Tudatosság nélkül tehát vagy belemegyünk gyerekkori mintáinkba, mi is úgy reagálunk, mint a szüleink, vagy kompenzáljuk azokat pontosan az ellenkezőjével.
Ha ezzel a tudatos visszatekintéssel sikerül megtalálni a középutat, a saját közepünket, az megadja azt a belső szabadságot, amiből mi döntünk viselkedésünkről és nem a gyerekkorunk fog rángatni minket.

Középről már lehet játszani. Ha a gyerekünk túlzásba esik, mert valami nagyot akar alkotni, túlzottan belelendül, akkor elég egy pillantás, egy elismerő meleg mosoly amivel egyensúlyozzuk túlhevült érzelmeit, ha pedig bizonytalan, túl bátortalan vagy elégedetlen, akkor mi lehetünk kissé lelkesebbek. Mindkét esetben ugyanúgy figyelmünket, elismerésünket fejezzük ki csak más amplitúdóval. Kiegyenlítve az ő hangulatukat. Ha mi nem esünk túlzásba, akkor a gyerekeink sem fognak. Így a határokat sem lépik át. Ezért olyan fontos a kiegyensúlyozott jelenlétünk, amihez elengedhetetlen saját határaink, kereteink, szabályaink nagyon pontos ismerete.
Ez fogja eredményezni azt a belső békét és belső szabadságot, amely állapotból gyerekeink fejlődését, kiteljesedését szem előtt tartva, cselekvően, magunkból adakozóan tudjuk szeretni őket.

Önismerettel tehát megtanulhatjuk a helyzeteket keretezni, amelyből egy természetes fegyelem adódik, ami békét hoz a játékba, tevékenységbe. Így a gyerekeink szabadon elmélyülhetnek.
Ez az elmélyülés az elme megnyugvása és szárnyalása. A végtelen belső térben szabadon megélhetik önmagukat.
Ha egyszer is éltünk már át ilyesmit, akkor vágyunk rá és igyekszünk lehetőséget teremteni gyerekeinknek, hogy ők is minél többször beleengedhessék magukat ebbe az állapotba.
Szabadon szárnyalhassanak belül, önmagukban, ami a legjobb kifejeződése őszinte szeretetünknek.
Ez a szeretet, ahogyan bennük növekszik, óhatatlanul viszonzásra készteti őket és megindul az áramlás.
Mert a szeretet olyan erő, amely szeretetet teremt.

Kép: https://hu.pinterest.com/pin/469007748693268418/

Amit gondolok

Mindannyian egy-egy külön világ, egy kis univerzum vagyunk. Bennünk ugyanúgy, mint a természetben és a világegyetemben minden mindennel összefügg és kölcsönösen hat egymásra. Az egyensúly csak így tud fennmaradni.

„A környezetszennyezés csupán a belső lelki szennyezés látható megnyilvánulása: öntudatlan egyének milliói nem vállalnak felelősséget saját belső világukért”
– mondja Eckhart Tolle

Amit teszünk áthatja az az energia, amivel tesszük. Ily módon tetteink tudatunkat tükrözik. 
Interakcióink tehát energiacsere folyamatok, melyek tartalmazzák mindazt amik mi vagyunk; amilyen a rezgésünk, tudatállapotunk az adott helyzetben. 
Ezeket az energiákat kölcsönösen áramoltatjuk és átadjuk egymásnak. 
Ezért felelősek vagyunk gondolatainkért, szándékainkért, mert a hozzájuk tartozó cselekedeteink gyógyíthatnak, de árthatnak is.
 
Nem rosszak, hibásak vagy bűnösök vagyunk, hanem sebzettek. Gyógyulni és gyógyítani jöttünk, hogy jobb és békésebb legyen körülöttünk az élet. 
Sebeinket gyermekkorunk szintjén kezelhetjük. A szükséges  gyógyító erő mindannyiunkban megvan.
Sérüléseinkkel való törődés során mélyül önmagunk iránti együttérzésünk, szeretetünk. Ez a mély szeretet áramlik tovább környezetünkre.
Egyetlen ilyen mélyen szeretni tudó generáció meg tudná változtatni a következő generáció hozzáállását és ezzel együtt a világot is.
 
Nem vagyunk a külvilág áldozatai sem. Bár nehéz elhinni, de mindig felelősek vagyunk azért, ahogyan a dolgokat látjuk. 
Könnyű támogatókat találni ahhoz, hogy bűnösnek tartsunk valakit. Bárkit. Akár magunkat is.
Az igazi támogatás viszont az, ha sikerül félretenni az ítélkezést, és a hibákon túl meglátni a mindezek fölötti szeretetet. 
 
Ha nehézségeinkkel igyekszünk saját hatáskörön belül foglalkozni, akkor kevésbé terheljük környezetünket hiányainkból fakadó viselkedésünkkel. 
Ellenkező esetben, feldolgozatlan tartalmaink miatt állandó figyelemre, energiára van szükségünk másoktól.
Belső munkával elkezdhetjük feltölteni a hiányokat, így egyre egészségesebb egyensúllyal tudunk jelen lenni kapcsolatainkban.
 
Ha csak néhány százalék a mi dolgunk egy helyzetből  – egy mondat, egy szó, egy hangsúly vagy épp egy arckifejezés – akkor az a néhány százalék az, ami a mi részünk.
Ez az amire szükségünk van, hogy lássuk és tanuljunk belőle. Az ebből tanultak mutatkoznak meg következő megnyilvánulásainkban.
Ahhoz, hogy a lehető legtöbbet tudhassuk meg magunkról és ezáltal fejlődhessünk, mindig a saját feladatainkra jó koncentrálni, mert minden helyzetünkön az látszik, amit mi beleadunk.
Belőlünk indul és oda is tér vissza minden. Ami történik velünk, az mind a mi felelősségünk. 
Azt gondolom:  önismeretünk meghatározó jelentőségű életünkben.

Amit nyújtani tudok

Az önismeret, viselkedésünk megfigyeléséből induló mély belső kutatómunka. Nagyfokú őszinteséget és intimitást kíván magunk felé.
Tudatunk szövevényes rendszerében  olyan összefüggéseket keresünk, melyek korábban elválaszthatatlanok voltak, 
azonban  gyermekkori sérüléseink, traumáink hatására eltávolodtak egymástól. 
Elhalványodtak, kisatírozódtak. Így nehezen emlékszünk eredeti, tiszta természetünkre. 
Nem látjuk az összefüggéseket, de tudjuk, hogy ott a helyük. Hiányuk űrt hagy és fájdalmat okoz. 
Ettől gyakran elveszettnek érezzük magunkat és bolyongunk.
 
Ahhoz, hogy emlékezni tudjunk, figyelmünket viselkedésünkre kell irányítani; szavainkra, reakcióinkra. 
A maradványok, amiket sérüléseink hátrahagytak magukból, ezekben mutatkoznak meg. Itt bukkanhatunk rá korábbi összefüggéseinkre.
Fel kell ismernünk őket, majd egy részüket helyreigazítani, másokat lebontani és ha kell, teljesen újjáépíteni.
 
A külvilág ingerei, csapdái megnehezítik a felismerést. Legyünk elszántak. 
Olyanok, akik képesek elcsendesíteni a külső zajokat, hogy figyelmük befelé indulhasson és meghallhassák belső hangjukat, ami a válaszokat közvetíti.
Ezek olykor ismerősek és kellemesek, máskor viszont meglepőek, megrázóak, elképzelhetetlenek – ilyenkor van szükség őszinteségre és intimitásra. 
Ha kell legyünk kíméletlenül őszinték magunkhoz, de érezzük a közelséget, gyámolítást is magunk felé.
 
Válaszaink hozhatnak  nagyobb belső átalakulásokat, megváltozhatnak korábbi viselkedésmintáink, ami ellenállást válthat ki környezetünkből.
Kisebb közösségeinkben leképeződnek a társadalmi elvárások; így nem mindig számíthatunk toleranciára transzformatív energiáinkkal szemben. 
Jobban szeretik, ha egy kontrollálható zónában maradunk. 
Ezért gyakran kiegyenlítetlen rendszerekbe szorulunk, melyekből az egymás közti játszmázás tűnik az egyetlen lehetőségnek az energia forrásához.
Önismeretünk ennek meghaladásában is segít.
 
Megnyugtató lehet, ha ilyenkor van valaki, aki érti mi zajlik bennünk és aki időnként megtart, megerősít minket, mégha tudjuk is, hogy az utat nekünk kell bejárni.
Ebben a türelmet, kitartást igénylő kutató munkában tudok veled tartani külső erőforrásként.
Személyiségemmel, emberi minőségemmel, aktuális önismeretemmel és tudatosságommal igyekszem melletted lenni. 
Ugyanakkor ha szükséges más nézőpontot is megmutatni tapasztalásoddal kapcsolatban.
Ezért legfontosabb feladatom önmagam fejlesztése, hogy érző és értő figyelemmel lehessek jelen melletted.
Önmagunk megismerése aprólékos, nehéz, véget nem érő, de egy csodaszép gyógyulási folyamat.

„Ebben a világban nem tehetünk nagy dolgokat – mondja Teréz anya – csak kis dolgokat nagy szeretettel”

Díjtalan bejelentkezés

Ha még bizonytalan vagy a döntésben.

Havi 4x30 perc online önismereti konzultáció

21 500 Ft

Ha többször érintenél egy-egy témát, és fokozatosan szeretnéd mélyíteni a tapasztalatokat.

Havi 2x60 perc online önismereti konzultáció

21 500 Ft

Ha hosszabb kifejtést igényel aktuális helyzeted, vagy ha mélyítenél valamit, illetve más szemszögből is szeretnéd megvizsgálni.

Bejelentkezés

Amikor elhatározzuk, hogy elindulunk magunk és az önismeret felé, tanácstalanok lehetünk, hogyan kezdjük el. 
Talán el sem kell kezdenünk. Egész életünk önismereti folyamat, amiben mindig benne vagyunk, csak ezt eddig még nem tudatosítottuk.
Erre alapozva jó kiindulás lehet az önmegfigyelés. 
Mi az ami foglalkoztat minket, min gondolkodunk gyakran, mit, hogyan teszünk, hogy reagálunk eseményekre.
Mi az amiben benne vagyunk, vissza-visszatér gondolatainkba, vagy zavar minket. 
Mind azt mutatják meg, hogy éppen ott, annál a pontnál tartunk életünkben és önismeretünk most azon keresztül tud a leginkább fejlődni.
 
Ha hív ez az út és a döntés is megszületett, hogy egy ideig, vagy csak néhány alkalom erejéig kísérővel járjuk, akkor biztosan meg fogjuk őt találni.
Ezzel kapcsolatban a következő szempontokat érdemes figyelembe venni: az önmagunkban való kutatás egy bensőséges, bizalmi helyzetet kíván. 
Érzelmek fognak jönni-menni, így a segítő választásánál is jó ha érzéseinkre, megérzéseinkre hagyatkozunk. 
Ki az akinek meg tudjuk nyitni magunkat és valamennyire beengedni személyes terünkbe. Akinél azt érezzük, hogy bizalmasunk lehet. 
Segítőket, támogatókat főként így; érzelmi alapon választunk. Éppen azt, akire akkor szükségünk van.
 
Amennyiben úgy érzed, hogy ezt itt megtalálod, ezekhez a gondolatokhoz tudsz kapcsolódni, ez szólít meg és engem érzel megfelelőnek magad mellé, kérlek vedd fel velem a kapcsolatot a három lehetőség valamelyikén keresztül. 
Amennyiben még bizonytalan vagy, akkor szeretettel várlak az előzetes beszélgetésen, hogy segíthessen a döntésben.  
 
Döntés után – ha az még mindig mellettem szól – kétféle lehetőséget kínálok;  aktualitásod mélységét, nehézségét, illetve kapacitásod mértékét  
figyelembe véve – 4×30 vagy 2×60 perc online konzultáció, egy hónap felhasználhatósággal.
Ez a néhány alkalom, el tud indítani, meg tud erősíteni, vagy el tud mélyíteni önismereti folyamatokat egy-két kérdésben, megélésben, tapasztalásban, amivel a továbbiakban önállóan haladhatsz.
Ebben lehetek segítségedre egy vagy akár több szakasz erejéig; elindulni, kísérni, visszajelezni, motiválni, támogatni, mélyülni, megerősíteni téged.
Kísérlek, és amikor kéred újra kísérlek egy olyan önismereti, önfejlesztési folyamatban, amely során jobban kiigazodhatsz belső világodban.

Telefonszám

+36 20 315 0595

E-mail cím

mindenrend@gmail.com

Subscription Form