Önismeretünk bővítésével mélyen átalakulunk, hozzáférünk belső erőforrásainkhoz, melyeket érettebb, teljesebb élet megteremtésére fordíthatunk.

„A legmélyebb félelmünk nem az, hogy kevesek vagyunk. A legmélyebb félelmünk az, hogy végtelenül erősek vagyunk.
Nem a sötétség, hanem a belőlünk áradó fény az, ami a leginkább megfélemlít minket…
Ha felszabadulunk félelmeink uralma alól, jelenlétünk automatikusan felszabadít másokat is.”

Marianne Williamson

Hétköznapi jelenségek

Árnyékaink, amiket mélyen elnyomunk magunkban, lehetnek kellemes és nagyon értékes dolgok.
Gyakran azonban szomorúak, frusztrálóak és fájdalmasak, melyekkel nehéz szembesülni.
Olyanok, amiket főként gyerekkorunkban szenvedtünk el, nem akarunk többé tudni róluk – ezért árnyék részünkben tartjuk őket.
Fontos emlékeztetni magunkat erre időről időre, mert ez a rész önismeretünk kincsesbányája.
Ez a bizonyos 95% , tudatunk árnyék része, aminek nyomait viselkedésünkben figyelhetjük meg.
Ezekkel a tudattalan tartalmainkkal jövünk-megyünk, ezekből reagálunk helyzeteinkre ösztönszerűen.

Emberi kapcsolatainkban; családokban, párkapcsolatokban, közösségekben jól látható önismeretünk fejlettségi foka.
Társas intelligenciánk nem elég kidolgozott és tudatos, többnyire az ösztönök tartományában mozog.
Tudatosság hiányában ártó tartalmaink is árnyékban maradnak, így akaratunk ellenére is megbánthatjuk egymást.

A fentiek alapján nagyrészt önmagunkra sem látunk rá, még saját működésünkről is alig tudunk valamit.
Arról meg végképp nem, hogy mi lehet a másik ember elméjében, életében, mindennapjaiban. Milyen élmények és tapasztalatok állnak rendelkezésére, milyen értékek mentén gondolkodik és cselekszik.
Mégis az látszik kisebb-nagyobb rendszereinkben, hogy azzal töltjük a legtöbb időt, hogy a másikat, a többieket fejtjük meg és tudni véljük motivációikat.

A kiindulópont azonban az, hogy nem tudunk semmit. Igazán fel sem tudjuk fogni jelenlétünket a világegyetemben, nem tudjuk befogadni, átélni az egész mindenséget – ezért el kell, hogy fogadjuk, hogy mindig az és annyi van, amit épp tapasztalunk. Minden más találgatás, ami saját szűrőinken át érkezik gondolatainkba. Szubjektív. Rólunk szól.
Mivel ezeket a belső, sajátos tartalmakat legtöbben nem gyógyítjuk, mérgező rendszereket tartunk fenn.
A társas és közösségi konfliktusok nagyrészt az egymással való elfoglaltságunkból erednek.

Ez az elfoglaltság bizonyos szempontból nagyon is érthető. Mert az, hogy saját valóságunk csak a miénk, teljesen egyedi, egyedül vagyunk vele, az olyan ijesztő lehet, hogy igyekszünk másokkal a hasonlóságokat keresni, hogy ne legyünk olyan egyedül.
Világunk polaritásából adódóan azonban, ahol hasonlóságok vannak, ott különbözőségeknek is lenniük kell. De ha túlzottan bele vagyunk ragadva saját valóságunkba, akkor ezeket nehezen tudjuk elfogadni.

Ha mégis, akkor fontos, hogy mit kezdünk ezekkel a különbözőségekkel.
Igyekszünk megérteni és saját önismeretünkre fordítani, csiszolódni általuk, azaz belső energiaforrássá alakítani. Vagy eszközként használjuk, saját haszon és jogosultságok szerzésére, amikkel kívül „kereskedünk”, azaz külső energia nyerésére használjuk.
Ha például a párom vagy a barátnőm folyton hazudik nekem és én körbe panaszkodom erről a környezetemet, akkor valószínűleg mindenkiből együttérzést fogok kiváltani, amitől én többnek érzem majd magam. De mivel ezeket a panaszkodásommal csikarom ki, az ebből származó energia ideig-óráig fog csak tartani, ezért újabb és újabb okokat keresek a panaszkodásra.
Ugyanakkor – maradva a hazugságnál – ha ezzel befelé indulok el és megnézem, hogy én hol és mivel kapcsolatban csapok be másokat, vagy csapom be magam? Mi az amit nem látok jól, vagy nem akarok látni magammal, társammal vagy barátnőmmel való kapcsolatomban?
Valahol nem vagyok realitásban azzal, amit hoznak nekem, ebben a példában a hazugsággal. Ha ezt hajlandó vagyok tisztázni elsősorban magammal, úgy belső értékekhez, energiaforrásokhoz jutok és nem másoktól várom szükségleteim feltöltését.
Hogy minél inkább belső forrásokká válhassanak különbözőségeink, ahhoz önismereti munka és tudatos viselkedés szükséges.

Társadalmainkban az önismeret nem igazán elterjedt, ezért nehéz úgy élni, kapcsolódni, cselekedni, hogy az ne legyen senkinek a kárára.

Nagyobb csoportjainkban is hasonló a dinamika. Visszük árnyékainkat, azaz hiányokkal, sérülésekkel elszennyezett személyiség részünket és azok mentén kapcsolódunk.
Éppen ezek által fejlődhetünk, csiszolódhatunk a közösségekben.
Gyakoribb jelenség azonban, hogy gyorsabbnak és egyszerűbbnek gondoljuk ezeket a hiányokat kisebb-nagyobb mértékben a közösséggel feltölteni, attól függően, kinek milyen mértékű elfojtásai, hiányai vannak. Ezen vágyaink hajszolása közepette elkerüli figyelmünket, hogy másoknak esetleg ezzel ártunk.
Itt már a közösség kifosztásáról beszélhetünk, mert amikor ez a gyors megoldásokat hozó tevékenység elhatalmasodik egy zárt rendszerben, az túlzottan kibillen az egyensúlyából.
Akkor történik valami, vagy jön valaki, aki a közeg egy viszonylag egészségesebb tagja és rálát arra ami addig háttérben volt. Fekete bárányként egészen egyszerűen katalizálja a közösség túlcsordult, destruktív tartalmait, folyamatait. Rávilágít a rendszer deficitjeire. Tettessé válik a csoportban.

Így néznek ki végtelenített játszmáink ahol a tettes és áldozat cserélgetik szerepeiket, mígnem érkezik egy megmentő, aki tovább bonyolítja a játékot.
A megmentő az áldozattal vagy a vélt áldozattal tud együtt érezni, mert energiát a megmentés által érzett nagyszerűségből nyer. Abból, hogy ezáltal fontosnak érzi magát.
A tettessel mindaddig nem empatikus, amíg magában nem látja meg, nem érti, nem gyógyítja hasonló hibáit, tetteit. Addig a tettest megítéli, elítéli. Ha mutat is iránta némi elfogadást, az felszínes, látszat és hamis lesz.

Ez egy csapda … illúzió és homály — amíg magunkat ebben a homályban tartjuk addig környezetünk is ezt a tükröt mutatja. Ezért nagyon hasznos, ha minden egyes interakciónk után, ami így vagy úgy megmozgat minket, reflektálunk magunkra. Ettől majd egyre érettebben veszünk részt kapcsolatainkban és szépen lassan megfelelően, hitelesen reagálunk egymásra is.

Ezekből a játszmákból legtöbbször a tettes szerepén át vezethet kifelé az út. Megharcolunk magunkkal, sérülésünkből adódó motivációnkat megismerjük és elfogadjuk, elviseljük hogy tettesnek látszunk mások szemében és kitartunk magunk mellett, bízva abban, hogy ezek hatására mások hozzáállása is változik majd. Így tudunk egyre egészségesebben viszonyulni egymáshoz, ettől válik érettebbé társas intelligenciánk.

Amíg tehát nem tudunk kapcsolódni magasabb tartományokhoz, ahol megértjük, hogy az élet egy ajándék, éljünk és ne visszaéljünk vele, addig könnyen elveszhetünk a ködben.
Ha van bátorságunk felismerni saját tettes mivoltunkat, saját tettes részünket is, őszinték vagyunk, kinyitjuk a szívünket, el tudjuk fogadni, meg tudunk érte bocsátani és ezzel együtt is szeretni magunkat, akkor tudjuk igazából elfogadni a másik tettességét is és akkor válik az empátia igazán éretté.
Bármely helyzetünkből csupán egy dolog hiányozhat: a szeretetünk.

Kép: https://hu.pinterest.com/pin/469007748709853810/

Amit gondolok

Mindannyian egy-egy külön világ, egy kis univerzum vagyunk. Bennünk ugyanúgy, mint a természetben és a világegyetemben minden mindennel összefügg és kölcsönösen hat egymásra. Az egyensúly csak így tud fennmaradni.

„A környezetszennyezés csupán a belső lelki szennyezés látható megnyilvánulása: öntudatlan egyének milliói nem vállalnak felelősséget saját belső világukért”
– mondja Eckhart Tolle

Amit teszünk áthatja az az energia, amivel tesszük. Ily módon tetteink tudatunkat tükrözik. 
Interakcióink tehát energiacsere folyamatok, melyek tartalmazzák mindazt amik mi vagyunk; amilyen a rezgésünk, tudatállapotunk az adott helyzetben. 
Ezeket az energiákat kölcsönösen áramoltatjuk és átadjuk egymásnak. 
Ezért felelősek vagyunk gondolatainkért, szándékainkért, mert a hozzájuk tartozó cselekedeteink gyógyíthatnak, de árthatnak is.
 
Nem rosszak, hibásak vagy bűnösök vagyunk, hanem sebzettek. Gyógyulni és gyógyítani jöttünk, hogy jobb és békésebb legyen körülöttünk az élet. 
Sebeinket gyermekkorunk szintjén kezelhetjük. A szükséges  gyógyító erő mindannyiunkban megvan.
Sérüléseinkkel való törődés során mélyül önmagunk iránti együttérzésünk, szeretetünk. Ez a mély szeretet áramlik tovább környezetünkre.
Egyetlen ilyen mélyen szeretni tudó generáció meg tudná változtatni a következő generáció hozzáállását és ezzel együtt a világot is.
 
Nem vagyunk a külvilág áldozatai sem. Bár nehéz elhinni, de mindig felelősek vagyunk azért, ahogyan a dolgokat látjuk. 
Könnyű támogatókat találni ahhoz, hogy bűnösnek tartsunk valakit. Bárkit. Akár magunkat is.
Az igazi támogatás viszont az, ha sikerül félretenni az ítélkezést, és a hibákon túl meglátni a mindezek fölötti szeretetet. 
 
Ha nehézségeinkkel igyekszünk saját hatáskörön belül foglalkozni, akkor kevésbé terheljük környezetünket hiányainkból fakadó viselkedésünkkel. 
Ellenkező esetben, feldolgozatlan tartalmaink miatt állandó figyelemre, energiára van szükségünk másoktól.
Belső munkával elkezdhetjük feltölteni a hiányokat, így egyre egészségesebb egyensúllyal tudunk jelen lenni kapcsolatainkban.
 
Ha csak néhány százalék a mi dolgunk egy helyzetből  – egy mondat, egy szó, egy hangsúly vagy épp egy arckifejezés – akkor az a néhány százalék az, ami a mi részünk.
Ez az amire szükségünk van, hogy lássuk és tanuljunk belőle. Az ebből tanultak mutatkoznak meg következő megnyilvánulásainkban.
Ahhoz, hogy a lehető legtöbbet tudhassuk meg magunkról és ezáltal fejlődhessünk, mindig a saját feladatainkra jó koncentrálni, mert minden helyzetünkön az látszik, amit mi beleadunk.
Belőlünk indul és oda is tér vissza minden. Ami történik velünk, az mind a mi felelősségünk. 
Azt gondolom:  önismeretünk meghatározó jelentőségű életünkben.

Amit nyújtani tudok

Az önismeret, viselkedésünk megfigyeléséből induló mély belső kutatómunka. Nagyfokú őszinteséget és intimitást kíván magunk felé.
Tudatunk szövevényes rendszerében  olyan összefüggéseket keresünk, melyek korábban elválaszthatatlanok voltak, 
azonban  gyermekkori sérüléseink, traumáink hatására eltávolodtak egymástól. 
Elhalványodtak, kisatírozódtak. Így nehezen emlékszünk eredeti, tiszta természetünkre. 
Nem látjuk az összefüggéseket, de tudjuk, hogy ott a helyük. Hiányuk űrt hagy és fájdalmat okoz. 
Ettől gyakran elveszettnek érezzük magunkat és bolyongunk.
 
Ahhoz, hogy emlékezni tudjunk, figyelmünket viselkedésünkre kell irányítani; szavainkra, reakcióinkra. 
A maradványok, amiket sérüléseink hátrahagytak magukból, ezekben mutatkoznak meg. Itt bukkanhatunk rá korábbi összefüggéseinkre.
Fel kell ismernünk őket, majd egy részüket helyreigazítani, másokat lebontani és ha kell, teljesen újjáépíteni.
 
A külvilág ingerei, csapdái megnehezítik a felismerést. Legyünk elszántak. 
Olyanok, akik képesek elcsendesíteni a külső zajokat, hogy figyelmük befelé indulhasson és meghallhassák belső hangjukat, ami a válaszokat közvetíti.
Ezek olykor ismerősek és kellemesek, máskor viszont meglepőek, megrázóak, elképzelhetetlenek – ilyenkor van szükség őszinteségre és intimitásra. 
Ha kell legyünk kíméletlenül őszinték magunkhoz, de érezzük a közelséget, gyámolítást is magunk felé.
 
Válaszaink hozhatnak  nagyobb belső átalakulásokat, megváltozhatnak korábbi viselkedésmintáink, ami ellenállást válthat ki környezetünkből.
Kisebb közösségeinkben leképeződnek a társadalmi elvárások; így nem mindig számíthatunk toleranciára transzformatív energiáinkkal szemben. 
Jobban szeretik, ha egy kontrollálható zónában maradunk. 
Ezért gyakran kiegyenlítetlen rendszerekbe szorulunk, melyekből az egymás közti játszmázás tűnik az egyetlen lehetőségnek az energia forrásához.
Önismeretünk ennek meghaladásában is segít.
 
Megnyugtató lehet, ha ilyenkor van valaki, aki érti mi zajlik bennünk és aki időnként megtart, megerősít minket, mégha tudjuk is, hogy az utat nekünk kell bejárni.
Ebben a türelmet, kitartást igénylő kutató munkában tudok veled tartani külső erőforrásként.
Személyiségemmel, emberi minőségemmel, aktuális önismeretemmel és tudatosságommal igyekszem melletted lenni. 
Ugyanakkor ha szükséges más nézőpontot is megmutatni tapasztalásoddal kapcsolatban.
Ezért legfontosabb feladatom önmagam fejlesztése, hogy érző és értő figyelemmel lehessek jelen melletted.
Önmagunk megismerése aprólékos, nehéz, véget nem érő, de egy csodaszép gyógyulási folyamat.

„Ebben a világban nem tehetünk nagy dolgokat – mondja Teréz anya – csak kis dolgokat nagy szeretettel”

Díjtalan bejelentkezés

Ha még bizonytalan vagy a döntésben.

Havi 4x30 perc online önismereti konzultáció

21 500 Ft

Ha többször érintenél egy-egy témát, és fokozatosan szeretnéd mélyíteni a tapasztalatokat.

Havi 2x60 perc online önismereti konzultáció

21 500 Ft

Ha hosszabb kifejtést igényel aktuális helyzeted, vagy ha mélyítenél valamit, illetve más szemszögből is szeretnéd megvizsgálni.

Bejelentkezés

Amikor elhatározzuk, hogy elindulunk magunk és az önismeret felé, tanácstalanok lehetünk, hogyan kezdjük el. 
Talán el sem kell kezdenünk. Egész életünk önismereti folyamat, amiben mindig benne vagyunk, csak ezt eddig még nem tudatosítottuk.
Erre alapozva jó kiindulás lehet az önmegfigyelés. 
Mi az ami foglalkoztat minket, min gondolkodunk gyakran, mit, hogyan teszünk, hogy reagálunk eseményekre.
Mi az amiben benne vagyunk, vissza-visszatér gondolatainkba, vagy zavar minket. 
Mind azt mutatják meg, hogy éppen ott, annál a pontnál tartunk életünkben és önismeretünk most azon keresztül tud a leginkább fejlődni.
 
Ha hív ez az út és a döntés is megszületett, hogy egy ideig, vagy csak néhány alkalom erejéig kísérővel járjuk, akkor biztosan meg fogjuk őt találni.
Ezzel kapcsolatban a következő szempontokat érdemes figyelembe venni: az önmagunkban való kutatás egy bensőséges, bizalmi helyzetet kíván. 
Érzelmek fognak jönni-menni, így a segítő választásánál is jó ha érzéseinkre, megérzéseinkre hagyatkozunk. 
Ki az akinek meg tudjuk nyitni magunkat és valamennyire beengedni személyes terünkbe. Akinél azt érezzük, hogy bizalmasunk lehet. 
Segítőket, támogatókat főként így; érzelmi alapon választunk. Éppen azt, akire akkor szükségünk van.
 
Amennyiben úgy érzed, hogy ezt itt megtalálod, ezekhez a gondolatokhoz tudsz kapcsolódni, ez szólít meg és engem érzel megfelelőnek magad mellé, kérlek vedd fel velem a kapcsolatot a három lehetőség valamelyikén keresztül. 
Amennyiben még bizonytalan vagy, akkor szeretettel várlak az előzetes beszélgetésen, hogy segíthessen a döntésben.  
 
Döntés után – ha az még mindig mellettem szól – kétféle lehetőséget kínálok;  aktualitásod mélységét, nehézségét, illetve kapacitásod mértékét  
figyelembe véve – 4×30 vagy 2×60 perc online konzultáció, egy hónap felhasználhatósággal.
Ez a néhány alkalom, el tud indítani, meg tud erősíteni, vagy el tud mélyíteni önismereti folyamatokat egy-két kérdésben, megélésben, tapasztalásban, amivel a továbbiakban önállóan haladhatsz.
Ebben lehetek segítségedre egy vagy akár több szakasz erejéig; elindulni, kísérni, visszajelezni, motiválni, támogatni, mélyülni, megerősíteni téged.
Kísérlek, és amikor kéred újra kísérlek egy olyan önismereti, önfejlesztési folyamatban, amely során jobban kiigazodhatsz belső világodban.

Telefonszám

+36 20 315 0595

E-mail cím

mindenrend@gmail.com

Subscription Form